Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Benazir Butto'nun hayatı film oluyor! - Kültür Sanat Haberleri

(21 Haziran 1953, Karaçi , Pakistan  – 27 Aralık 2007, Rawalpindi)

abası eski Pakistan devlet başkanı ve başbakanı Zülfikar Ali Butto’dur. Eğitimini Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Bunun yanında Harvard Üniversitesi’nde de lisans eğitimi aldı.Butto, öğrenimini bitirdikten sonra ülkesine geri döndü. Babasının tutuklanıp idam edilmesinden sonra bir süre ev hapsinde kaldı. 1984 senesinde yurt dışına çıkmasına izin verilmesiyle İngiltere’ye yerleşti.

Burada babasının tarafından kurulan Pakistan Halk Partisi’nin başına geçti. 1987 yılında çimento fabrikatörü Asıf Ali Serdari ile evlendi. Bu birliktelikten Bilavel, Bahtiyar, Asife isimlerinde 3 çocukları oldu. 1988’de Pakistan’da yapılan serbest seçimle Benazir Butto iktidara gelerek ülke tarihinin ilk kadın başbakanı oldu. Fakat yolsuzluk suçlamaları sebebiyle askeri güçleri tarafından Butto hükümeti devrildi. 1993 yılında Butto yeniden seçildiyse de, 3 yıl sonra hükümet yine yolsuzluk suçlamaları altında, devlet başkanı Faruk Leghari tarafından düşürüldü. Ancak herhangi bir suç teşkil edecek bir dosya bulunamadı. 1999’da, Pervez Müşerref’in öncülüğünde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistan’ı terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelerek Dubai şehrine yerleşti.

2007 yılında yapılacak olan seçime katılmak için Pakistan’a dönüş kararı alan Butto’ya karşı, El-Kaide örgütünün saldırı tehdidinde bulunması üzerine, Müşerref, Butto’nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini istedi. Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistan’a geri döndü. Ancak yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto’ya yönelik bombalı bir suikast girişiminde bulunuldu.

Ancak bu saldırıdan yara almadan kurtuldu. Yapılan suikast girişiminde 138 kişi öldü, 248 kişi de yaralandı. Fakat 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi’de gerçekleştirilen bombalı saldırıdan kurtulamayarak hayatını kaybetti. Gerçekleştirilen suikasti El-Kaide üstlendi. Butto’nun ölümünden sonra, devlet başkanı Pervez Müşerref tarafından ülkede üç günlük yas ilan edildi.

Paylaş: