Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için


TELEFON KODU: 0 266


YÜZ ÖLÇÜMÜ:14.292.00 km


NÜFUSU:1.226.575

Balıkesir Hakkında Her Şey


CORAFİ KONUMU: Balıkesir 39,20- 40,30 kuzey paralelleri ve 26, 30 -28,30 doğu meridyenleri arasında yer alır. İlin topraklarının büyük bir kısmı Marmara Bölgesinde, geri kalan kısmıda Ege Bölgesinde yer alır. Hem Marmara hem de Ege Denizi ne kıyısı bulunmaktadır.

Kuzeybatı Anadolu da bulunan il, doğu da Bursa ve Kütahya illeri, güneyde Manisa ve İzmir illeri ve batıda Çanakkale ili ile komşudur.


TARİHÇESİ: Balıkesir in bulunduğu bölgenin adı eski çağlarda Misya’dır. Lidya dilindeki anlamı Kayın Ağacı’dır. M.Ö.1120’ lerde Hitit Kralı IV. Tuthalya devrinde, Misya Hitit egemenliğine girmiştir. Kavimler Göçü’ nün etkisi nedeniyle M.S 395 yılında Roma İmparatorluğu doğu ve batı diye ikiye ayrılmıştır. Misya yeni kurulan Doğu Roma İmparatorluğu’ nun yani Bizans’ ın egemenliğine girmiştir.
Kara İsa adıyla bilinen Karesi Bey,1296-1297 yıllarında Erdek, Biga, Edremit, Bergama, Çanakkale hariç büyük Misya sahasını Germiyan kuvvetlerinin desteğiyle ele geçirmiştir.


Karesi Beyliği’nin tarih sahnesinden çekilmesiyle yerini Osmanlı’ya bırakmıştır. Yıldırım Beyazıd, Saruhanoğulları Beyliğini 1390’da ele geçirdikten sonra Saruhan ve Karesi’yi birleştirerek oğlu Ertuğrul’a vermiştir. 1393 yılında Karesi Sancağı Anadolu Eyaleti’ne bağlanmıştır.

ŞADIRVAN | Kültür Portalı


Karesi 1881-1888 yılları arasında vilayet olmuştur. 29 Ocak 1898 tarihinde Balıkesir’de çok şiddetli bir deprem olmuştur.
30 Haziran 1920 tarihinde Yunan orduları, Balıkesir ve Bigadiç’i ele geçirmişlerdir.18 Eylül 1922 tarihinde Erdek’in Yunan işgalinden kurtulmasıyla Balıkesir tamamen Türklerin eline geçmiştir.
1923 yılında bütün sancakların il olmasıyla Karesi ili kurulmuştur. 1926 yılında adı Balıkesir olmuştur. Balıkesir 2014 yılında Büyükşehir olmuştur.
İklimi ve Bitki Örtüsü: Balıkesir’de Marmara, Akdeniz ve Kara iklimi görüldüğü için ilin bir bölgesinde görülen bitkiler diğer bölgesinde görülmez. Yüzölçümünün %30’u ormanlıktır. İlin %32’si mera ve çayırlıktır. Ege kıyılarında 300m yükseklerde makilere rastlanır.

Balıkesir'in En Güzel 23 Plajı | obilet.com - Blog

. Arazinin %15’i ise zeytinlik, sebze ve meyve bahçesidir. Balıkesir’de üç iklim bir arada görülür. Ege kıyılarında Akdeniz, kuzeyde Marmara ve iç bölgelerde kara iklimi hüküm sürer. Kıyılarda yaz ve kış arasındaki ısı farkı azdır. İç kısımlarda ise fark büyüktür.

Balıkesir'in İlçeleri Nelerdir? Balıkesir İlçeleri


İlçeleri: Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk.


Komşu İlleri:
Balıkesir Kuzeybatı Anadolu’da bulunmaktadır. Doğusunda Bursa ve Kütahya, güneyinde Manisa ve İzmir, batısında Çanakkale ili vardır. Ayvalık ilçesindende Yunanistan’ın Midilli Adası’na komşudur. Ege ve Marmara Denizine kıyısı olan 6 ilimizden biridir.

Balıkesir'in ilçeleri neler ve hangi bölgede? Balıkesir'de gezilecek ve  tarihi yerler - Haberler


Gezilecek Yerleri: Hasan Boğuldu Göleti, Paşalimanı Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Sarımsaklı Badavut, Darıdere Tabiat Parkı,

Balıkesir'de görülmesi gereken 7 yer! - MaceraHaritasi.Com

Antandros Antik Kenti, Çınarlı Köyü Plajı, Ortunç Koyu, Kaz Dağları, Hayrettin Paşa Camisi, Değirmen Boğazı…

Kaz Dağları'nın şehri Balıkesir'in gezilecek tarihi ve turistik yerleri… -  Seyahat haberleri


Meşhur Lezzetleri: Peynirli Patlıcan, Sura, Balıkesir Mantısı (Tavuklu Mantı), Börülce Ekşilemesi, Tirit, Keşkek, Saçaklı Mantı,

Balıkesir Yemekleri ve Mutfağı: Balıkesir'de Ne Yenir? FULL LİSTE

Sarımsaklı Bulgur Pilavı, Bigadiç Güveç, Ayvalık Tostu, Edremit Köftesi, Rabisa, Ada Köftesi, Şevketi Bostan, Kabak Çiçeği Dolması, Mafiş Tatlısı, Balıkesir Kaymaklısı, Höşmerim, Zerde, Bigadiç Helvası.

Körfez Bölgesi’nde zeytin üretiminin gelişmiş olması yemeklerde zeytinyağı kullanımının yaygın olmasını sağlamıştır.Balıkesir yöresinde iç kesimlerde yemeklerde zeytinyağının yanında çiçek yağı ve tereyağı da kullanılmaktadır.

Höşmerim Tarifi;

Malzemeler : 1kg tuzsuz taze peynir, 2 yumurta sarısı, 250 gr. irmik ,100 gr un,1kg. toz şeker,bir çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı : 1kg tuzsuz taze peynir tencereye konur. İçine bir çay kaşığı kabartma tozu atılır. 2 yumurta sarısı çalkalanarak ilave edilir. Hafif ateşte karıştıra karıştıra yağı çıkıp bal rengi sarısına bürünene kadar bir saat pişirilir. Kıvama gelmiş olan peynire 250 gr. irmik , 100 gr un,1kg. toz şeker ilave edilir. Şeker eriyip yağ salana kadar bir süre karıştırılır. Renk için bir miktar safran konulabilir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

Balıkesir Yemekleri: Balıkesir'in Tadılması Gereken Birbirinde Leziz 7  Yöresel Lezzeti

Kalınacak otelleri:Kişi başı 3 yıldızlı otelleri 150 TL’den başlarken,5 yıldızlı otellerin fiyatı ise geceliği 300-766 TL’ye kadar bir fiyat ortalamasına sahiptir.(2021 verileri)

Paylaş: