Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Lahor’un İkbal Parkı’nda bulunan Minare Pakistan ülkenin en önemli anıtlarından biridir.Yapı ,iki ulus teorisine göre ,Güney Asya’daki Müslümanlar için ayrı bir anavatan oluşturmak için ilk resmi kararın alındığı “Lahor Tasarısı”nın okunduğu alana inşa edilmiştir.Minare Pakistan “23 Mart 1940 Pakistan Bağımsızlık Kararı’nın alındığı günü anmak için yapıldığından beri ülkenin bağımsızlık sembolü olarak kabul ediliyor.

Bağımsızlık sembolü: Minare Pakistan

1960 yılında dönemin Batı Pakistan Valisi Akhtar Hüseyin ,Lahor’da bir anıt inşası için kamuoyuna çağrıda bulundu.

Ayrıca bir anma komitesi kurularak hayırseverlerden bağış toplamak için bir anma fonu oluşturdu.Türk asıllı mimar Nasreddin Murat Khan,anıtın inşasını üstlendi.

Anıtın ilk plartformu kesilmemiş Taxila taşları ile inşa edilmiş ve özgürlük mücadelesinin başlangıcını sembolize etmesi düşünülmüştür.

Alt kısımda bağımsızlık hareketinin ilk günlerini göstermek adına kaba mermerler kullanılırken ,kademeli gelişim ve refahı göstermek için duvarlardan ve minareninüst kısımında yumuşak mermerler kullanılmıştır.

Minar-e-Pakistan - Wikipedia

Ziyaretçiler,minarenin tepesinden şehrin en yüksek platformu olan anıta asansör merdivenlerle erişebiliyor.Pakistan halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin nişanesi olarak gördüğü Minare Pakistan ,milli bayramlar başta olmak üzere pek çok kutlamada ön plana çıkmaktadır.

Paylaş: