Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Arşimet ,milattan önce 287-212 yılları arasında yaşamış ve hayatının büyük bir kısmını dünyaya geldiği sicilya’nın ,siraküza şehrinde geçirmiştir.

Yaşadığı yıllarda Romalılar ve Yunanlar sürekli savaş halindeydiler. Bu nedenle bütün yaşamı savaş tehlikesi içinde geçti.

Babası tanınmış bir astronom olan Phidias’tır.

Arşimet Kimdir? Hayatı, Eserleri, Buluşları Ve İcatları Nelerdir? 2021 »  Bilgi Star

Eğitimini dönemin bilim merkezi olan İskenderiye’de tamamladı. Sicilya’ya döndükten sonra tüm yaşamını matematik ve bilimsel çalışmalara verdi.

Yunan matematikçisi, fizikçisi, matematik biliminde alanlar ve hacimler üzerinde çalışmalar yapmış, pi sayısının değerini bulmuştur .

Arşimet prensibini bulmuştur.

Ülkesinde matematikçi olarak değil, bir mucit olarak tanındı. Kral Hierro’nun Kral Ptolemy için yaptırdığı ancak bir türlü karaya indiremediği gemiyi kızaktan indirebilmek için ufak bir hareketle büyük ağırlıkları yerinden oynatabilen bir düzenek kurdu. Mısırlılar için taşan Nil sularının eşit dağıtımı için Arşimed vidası olarak bilinen aracı geliştirdi.

SosyalWiki - Sosyal Bilgiler Ansiklopedisi

Mekanik alanda kaldıracın özellikleri ile uğraşmış ve bu alandaki buluşu askeri alanda mancılıklara uygulanmıştır.

İlk hidrostatik kanununu ortaya koydu ve bunu diğer temel kanunlar izledi. Bunları ”Yüzen Cisimler” isimli kitapta topladı.

Antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilir. 

Arşimet, Sirakuza şehri Romalılar’a teslim olduktan sonra öldürülmüştür. Ölümü ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Birinci rivayet, bir Romalı askerin onu Marcellus’a götürmek istediği ancak Arşimet’in çalıştığı problemi çözüp ondan sonra gideceğini söylemesi üzerine askerin Arşimet’i öldürdüğü şeklindedir.

İkinci rivayete göre bir Romalı asker koşarak kılıcını çekip öldürmek için arkasından geldiğinde Arşimet hiç aldırmadan çalışmasına devam etmiş ve Romalı asker tarafından öldürülmüştür.

Paylaş: