Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
Amasya'da Gezilecek En Güzel Yerler | Tatil Dükkanı Blog

Plaka Kodu: 05

Telefon kodu: 0358

Yüzölçümü: 5.701 (kilometrekare)

Nüfusu:337.800 (2019)

Coğrafi Konumu: Amasya, Orta Karadeniz bölümünün iç kısmında yer almaktadır. Doğudan  Tokat, güneyden Tokat ve Yozgat, batıdan Çorum , kuzeyden Samsun illeri ile çevrilidir.34 57’06”-36 31’53” Doğu boylamları ile 41 04’54”- 40 16’16” Kuzey Enlemleri arasındadır.

Tarihçesi : Amasya tarihi M.Ö. 4000  yıllarına kadar dayanmaktadır. Hitit başkenti Hattuşaş, Amasya nın  güneybatısında dır.M.Ö.6. asırda Pers ve M.Ö.4. asırda Makedonya Kralı Büyük İskender’in istilasına uğradı. Pontus krallığının başkenti Sinop’a taşınmadan önce Amasya idi.M.S.355 te Bizans ın eline geçti. 712’de Araplar, İslam ordularıyla Amasya yı fethettiler. Bir süre sonra Bizanslılar Amasya yı geri aldılar.1071 Malazgirt Savaşından sonra Danismendoglu’nun başkenti oldu. Melik Danişmend Ahmet Gazı Amasya yı fethetti.Daha sonra Türkiye Selçuklularının hakimiyetine Amasya ya İlhanlılar hakim olmuştur. Yıldırım Beyazıd 1393 te Amasya’yı Osmanlı Devletine kattı. Amasya Osmanlılar devrinde “Şehzadeler Şehri”olarak isim yapmıştır. II.Murad ve Yavuz Sultan Selim  Han Amasya’da doğmuşlardır. Fatih Sultan Mehmet Han 8 yaşında iken Amasya valisi olmuştur.

AMASYA KALESİ | Kültür Portalı

Tanzimattan sonra Sivas’a bağlı bir sancak haline getirilen Amasya, İstiklal Harbinde mühim bir yer işgal etmiştir. M.Kemal Paşa kurtuluş mücadelesi nın planlarını Amasya’da  hazırlamış, Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresi’nin toplanmasına burada karar vermiştir.22 Haziran 1919’da“Amasya Genelgesi” ile Millî Mücadele burada başlamıştır. Amasya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ilk önemli adımın atıldığı yer olmuştur.

İklimi ve Bitki Örtüsü: Amasya’da Karadeniz iklimi ile kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer.Yazları kara iklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman , kara iklimi kadar sert değildir.

Bitki örtüsü ise yükseklerde Karaçam, Sarıçam ve Kayın, küçük rakımlarda  Kızılçam, Ardıç, Meşe, Gürgen ve Kavak bulunmaktadır. Şehrin ormanlık bölge yüzdesi en fazla Taşova şehrinde bulunmaktadır.

Dosya:Amasya in Turkey.svg - Vikipedi

İlçeleri: Taşova, Suluova, Göynücek, Merzifon, Gümüşhacıköy, Hamamözü.

Komşu İlleri: Tokat, Samsun, Çorum, Yozgat.

Evler ve Piknik Alanı - Boraboy Gölü Tabiat Parkı, Amasya Resmi -  Tripadvisor
Gezi Parkurundan Borabay Gölü - Boraboy Gölü Tabiat Parkı, Amasya Resmi -  Tripadvisor

Gezilecek Yerler: Yalıboyu Evleri, Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları, Amasya Kalesi, II. Beyazıd Külliyesi, Hazeranlar Konağı, Burmalı Minare Cami, Amasya Arkeoloji Müzesi, Şehzadeler Müzesi,Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi,Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara

Meşhur Lezzetleri: Amasya Elması, Çatal Çorbası, Helle Çorbası, Patlıcan Çullaması, Amasya Çöreği, Bakla Dolması, Elma Tatlısı, Kalburabastı, Amasya usulü Keşkek

Paylaş: