Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

İsveçli kimyacı Alfred Nobel 1837 -1859 yılları arasında Petersburg’da öğrenim gördü. Daha sonra Stockholm’e dönerek kimya okudu. Nitrogliserin üzerinde deneyler yaptı. Dinamiti ve başka birçok patlayıcı maddeyi bulan İsveçli mucittir.

Alfred Nobel kimdir?

1863’te sıvı nitrogliserinin İmal etmek üzere bir fabrika kurdu ;Ancak bu işleri fabrikanın 1864’te havaya uçup küçük kardeşini burada kaybetmesinden sonra,bu patlayıcıları daha güvenli kullanabilecek bir hale getirmek için araştırmalara yöneldi.

1875’te dinamiti bularak İngiltere’de, 1867 yılında,ABD’de ise 1868 yılında buluşunun patentini aldı.

Alfred Nobel Dynamite Cartridge Sketch.png | The Heritage Portal

İlerleyen yıllarda geligniti buldu ve patentini 1888 yılında aldı.

Barışsever bir kişiliği olan Nobel,buluşlarının savaş için değil barış ve iyilik amacıyla kullanılmasını istiyor ve bunların askeri amaçlarla kullanılmasında üzüntü duyuyordu.Bu sebepten buluşlarının ona kazandırdığı varlığını çoğunu Nobel Vakfı’nı kurulması için miras olarak bıraktı.

Nobel,30 aralık 1896 yılında Stockholm’de açıklanan vasiyetnamesi ile Nobel ödüllerini (fizik ,kimya, fizyoloji -tıp, edebiyat, barış) alanında verilmesini istedi.

Nobel Ödülleri'nin Babası: Alfred NOBEL - Gossip Dergi I  Marka-Patent-Tasarım Dergisi

Nobel’in vasiyetnamesi gereğince bu 5 dalda insanlığa hizmet edenler her yıl ödül verilmektedir .Nobel, tarafından kurulan vakıf ve bıraktığı miras sayesinde 1901 den beri çeşitli Nobel ödüllerini dağıtmaktadır.

Paylaş: