Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Plaka:04

Telefon kodu: 0472

Nüfusu: 536.199  (2019 verilerine göre)

Coğrafi Konumu: 38 59 ve 40 02 Kuzey paralelleri ile 42 15 ve 44 36 Doğu meridyenleri arasında yer alır. Anadolu ile İran la bağlantı sağlayan yolun üzerinde bulunması ilin önemini arttırmaktadır. Adını Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük Dağı olan Ağrı Dağ ından almıştır. Ağrı Türkiye’nin en engebeli ve yüksek bölgesinde bulunmaktadır. Topraklarının yüzde 46 sını dağlık alanlar oluşturmaktadır. Ağrı ilinde dağlar önemli bir yer tutar. Bunların başında Büyük ve Küçük Ağrı Dağı gelir.

Ağrı'nın Tarihi Yerleri | 8 Tarihi Turistik Nokta | Biletbayi Blog
İshak Paşa Sarayı dünyada ilk defa merkezi ısıtma sistemi kullanılmış tarih yapı

Tarihçesi : Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri sırasında Ağrı yı bir geçiş kapısı olarak gördüklerinden dolayı burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamışlardır. Bölgede egemenlik kurdukları sanılan Hititlerin güçlerini yitirmeleri üzerine M.Ö 1340 M.Ö 1200 tarihleri arasında Hurriler Krallık merkezi olarak Urfa dan uzak olan Ağrı yı ellerinden tutamamışlardır. En köklü uygarlığı Urartular oluşturmuştur. Doğu Anadolu ya gelip yerleşen ilk Türk Topluluğu M.Ö 680 yılında bölgeye gelen Sakalar dır. 1071 Malazgirt Savaşı sonrası bölgeye Türk boyları gelmeye başlamıştır.

Ağrı'nın gezilecek ve görülecek yerleri… İşte önemli kültürlere ev  sahipliği yapan Ağrı - Seyahat haberleri

Ağrı ,Yavuz Sultan Selim tarafından Çaldıran Savaşı sonrası Osmanlı topraklarına katmıştır.Osmanlı döneminde Şorbulak olarak anılan ilin adı , Ermeniler zamanında Karakilise olarak değiştirilmiştir.Kazım Karabekir  Paşa zamanında ismi değiştirilerek Karaköse diye adlandırılmıştır. Nuh Tufanı ilgisinden dolayı Tevrat ta adı geçen Ararat Dağı ve ülkesinin, Ağrı ve çevresinin olduğu sanılmasından dolayı , Ağrı ya batılılar tarafından Ararat ta denilmektedir.1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il merkezi olmuştur.

İklimi ve Bitki Örtüsü: Yağışların az, ısının çok düşük olması sebebiyle dağlar ve ovalar çıplaktır. Arazinin yüzde 20 si mera ve otlak olup yüzde 80 ni  tarıma elverişli değildir.  Suyun olduğu yerlerde söğüt ve kavak ağaçları bulunur. Kara ikliminin özelliklerini gösterir. Kışın çok sert geçer. Yazları sıcaktır. İlk ve sonbahar kısa sürer. Türkiye nin en soğuk ve en uzun kışı Ağrı da geçer.

Ağrı giriş tabelası - Agri, Ağrı İli Resmi - Tripadvisor

İlçeleri: Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak.

Komşu İlleri : Ağrı ,kuzeyden Kars ve Iğdır, batıdan Erzurum ve Muş , güneyden Bitlis ve Van,  doğudan İran sınırı ile çevrilidir.

Gezilecek Yerleri: Ağrı Dağı, Nuh un Gemisi, Doğubeyazıt Eski Cami , Hamur Kümbeti, Diyadin Kaplıcaları, Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezî, Küpkıran Kayak Merkezi, Balık Gölü, Ağrı Meteor Çukuru, Avnik Kalesi, Doğubeyazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı, Ahmet Hani Türbesi, Meya Mağarası.

Meşhur Lezzetleri: Kete, Ayran Aşı, Hengel, Haşıl, Murtuğa, Beyaz Bal, Yalancı Köfte, Halise, Abdigör Köftesi, Bişi Erdek, Sac Kavurma, Hasude.

Paylaş: