Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

5G’nin kullanılması bir çok işlemin hız artışıyla birlikte kapasite artışı olacak. Örneğin 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesi ancak 5G ile mümkün olacak.

Dünya Gezegeni Okulu - Photos | Facebook

5G ,4.5G’ye göre uygulamalardaki gecikme süreleri en aza indirgenecek.( 1-10 milisaniyeler seviyesine düşecek). En büyük yenilikte Örneğin bir doktor, başka bir şehirdeki hastayı ameliyat edebilecek.

Dünyanın İlk 5G'li Uzaktan Ameliyatı Çin'de Test Edildi #GelecekŞimdi -  YouTube

5G, 28 ila 100 GHz frenkanslarda çalışıyor. Bu da 5G’nin, 4G’den yaklaşık 1000 kat daha hızlı olması anlamına geliyor. Ancak bu tarzda yüksek veri transferi yapılabilmesi için 5G baz istasyonlarının 4G’ye oranla daha sık döşenmesi ve ortalama her 150 metrede bir güçlendirici antenler dikilmesi gerekiyor.Bu da demek oluyor ki tüm canlılar her an antenlerin yaydığı radyasyona maruz kalacak.

Dünyada 5G teknolojisini kullanan ilk ülke Güney Kore oldu. Ülkedeki birçok firma 5G destekli cihazlarını piyasaya sürdü ama buna karşılık bazı ğlkelwe özelliklede Avrupa’da İsviçre ve Belçika gibi ülkelerde 5G karşıtı yapılan kampanyalar, 5G teknolojisine radyasyon yaydığı gerekçesiyle karşı çıkıyor. Konunun uzmanları ve bilim insanları, 5G teknolojisinin yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığı için tehlikeli boyutlarda ulaşabileceğini iddia etmektedir.,

5G karşıtı eylemler İngiltere'den sonra Hollanda'ya sıçradı

Bu konuda hakkında rapor hazırlayan International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), yüksek frekansa maruz kalmanın insan sağlığına ciddi etkileri olacağını savunsa da Dünya da ki en yoğun nüfusa sahip Çin 5G konusunda ülke çapında ciddi yatırımlar yapıyor.

Çin 5G'ye geçiyor - Amerikali Turk

5G (5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti) için Çin’de 2021-2023 döneminde 5G teknolojisine dair çalışmaların hızlandırılmasını öngören bir ulusal eylem planı yayımlandı.

Çin’de 2023 yılına kadar 5G’nin gelişme seviyesinde yüksek artış sağlanmasının hedeflendiği plana göre, 5G’nin bireysel kullanım oranının yüzde 40’ı aşması, abone sayısının ise 560 milyonu geçmesi bekleniyor.

Bunun yanında, 5G ağının kapsama seviyesi de sürekli artırılırken, 2023 yılına kadar 5G baz istasyonlarının sayısının bin kişi başına 1,8’i geçmesi, 5G kapsamlı uygulama ve inovasyon merkezleri kurulması hedefleniyor.

Paylaş: