Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Haziran ayının Dolunay’ı gökyüzünde yükseldi. Bu bu aynı zamanda 2021’in son Süper Ay’ı olan bu olay Çilek Ay olarak adlandırılıyor.

2021 için, bazı yayınlar Mart ile Haziran arasındaki dört Dolunayı, bazıları Nisan ile Haziran arasındaki üç Dolunayı ve bazıları yalnızca Nisan ve Mayıs aylarındaki iki Dolunayı süper ay olarak değerlendirir.

Yazın birinci Dolunayı Çilek Ayı'ndan Eşsiz Manzaralar - Donanımbox

Ayın Dünyaya en yakın konuma geldiği ve ortalama bir dolunay görüntüsünden yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15’e kadar daha parlak bir şekilde görülmesi “Süper Ay” olarak adlandırılmaktadır.

Kızılderili kabileler tarafından çileklerin toplanmaya hazır olduğu zamanlarda meydana geldiği düşünülen doğa olayı, “Çilek Ay” olarak da adlandırılıyor.

Türkiye'den “Çilek Ay Tutulması”nın kartpostallık görüntüleri - Ülkede  Haber | Sadece Doğrular

Ay,Dünya’nın yörüngesinde dolaşırken onu Dünya’ya yaklaştıran ve uzaklaştıran eliptik bir yörünge ve oval bir şekle sahiptir.

Bu elipsteki en uzak noktaya yeröte olarak adlandırılır ve dünyadan uzaklığı yaklaşık 405.000 kilometre(253.000 mil) uzaklıktadır.En yakın noktasına da yerberi denilir bu da Dünyadan ortalama 363 .300 kilometre (226 .000 mil) uzaklıktadır.(Nasa)

Süper Ay

Yerberi’de dolunay göründüğünde,normal bir dolunaydan daha büyük ve parlaktır (en sönük göründüğü ayından yaklaşık % 17 daha büyük ve % 30 daha parlak görünür) bu görünen yeni ayın biçimi “Süper ay” olarak adlandırılır.

Süper Ay; Ay, Dünya’ya en yakın yaklaşımı olan yerberisinin %90’ı içindeyken meydana gelen, yeni veya dolunay anlamına gelir.

Ay Hakkında Pek de Bilinmeyen, Ama Çok Şaşırtıcı 16 İlginç Bilgi -  onedio.com

Farklı bilim insanları bir dolunayın ne zaman bir süper ay olarak nitelendirilebilecek kadar Dünya’ya yakın olduğuna karar vermek için biraz farklı eşikler kullanır.

Nisan ve Mayıs aylarındaki Dolunaylar, neredeyse yılın en yakın Dolunayları olarak birbirine bağlanıyor. 26 Mayıs 2021’deki Dolunay, 26 Nisan 2021’deki Dolunay’dan Dünya’ya biraz daha yakın olacak, ancak sadece %0.04 oranında ince bir farkla!

“Süper Ay” terimi, ilk olarak 1979’da Amerikalı astrolog Richard Nolle tarafından adlandırıldı. Nolle, aynı zamanda bir süper ayın şiddetli hava olaylarına ve depremlere yol açacağını iddia ettmiştir.

Richard Nolle (@rnolle) | Twitter
Paylaş: