Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

 • Kral VIII Henry ( Doğumu,24 Haziran 1491 – Ölümü ,28 Ocak 1547) Aragonlu Catherin ile evlendi.1509
Kral VIII. Henry: 70 Bin Kişiyi İnfaz Ettiren Tarihin En Acımasız Hükümdar
 • Kızılay kuruldu.1868

11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulmuştur.Amacı savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmektir.

Kızılay Haftası ne zaman? | Kızılay Haftası etkinlikleri ve okul sunumları - Son Dakika Flaş Haberler
 • Mustafa Kemal, kendisini İstanbul’a geri çağıran Vahdettin’e geri dönmeyeceğini bildirdi.1919

11 Haziran 1919: Mustafa Kemal, kendisinin geriye çağrılışının sebebini Genelkurmay Başkanı’ndan sordu. Genelkurmay Başkanı Cevat Çobanlı Paşa şifreli bir telgrafla “İngilizler istedi” diye yanıt verdi. Aynı gün Mustafa Kemal, Padişah Vahdettin’e gönderdiği telgrafta İngilizlerin emrindeki kişilerin kendisini İstanbul’a çağırdığını belirtti ve “Sizi son ziyaretimde, millet beni ve kendini inşallah kurtarır demiştiniz. Şimdi görüyorum ki, millet baştan aşağıya uyanıktır, bağımsızlık için kuvvetli bir inançla donanmıştır. Beni geri çağırıyorlar, konuya müdahale edin” dedi.Ancak Padişah, Mustafa Kemal’in bu telgrafına cevap vermemiştir.(Kaynak:Cumhuriyet)

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun! - InStyle Türkiye
 • 31 Mart Olayı’nın ardından milli bir kahraman ve Meşrutiyet’in ikinci kurucusu haline gelen Selanik’teki III. Ordunun komutanı Mahmud Şevket Paşa,Beyazıt Meydanı’nda makam otomobilinin içindeyken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.1913
Unutulmaz havacılarımız: Mahmut Şevket Paşa | Tolga Özbek
 • Şair Özdemir Asaf doğdu.1923

Şair Asaf Özdemir Kimdir?Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. 11 Haziran 1923 yılında Ankara’da doğdu.. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi’nde yaptı. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde, önce Hukuk Fakültesi’ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’ne devam etse de hiç birini tamamlamamıştır.’Zaman’ ve ‘Tanin’ gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939’da ‘Servetifünun-Uyanış’ dergisinde çıktı.1951’de Sanat Basımevi’ni kurdu. 1955’te Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurdu.Şair ,batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.Şair 28 Ocak 1981’de 58 yaiında hayatını kaybetmiştir.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.kurulmasına karar verildi.1930

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş., banknot ihraç eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur. Türkiye Büyük Millet Meclisince Yasa tasarısı hazırlanmıştır. Tasarı;11 Haziran 1930 tarihinde kabul edilerek, 1715 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu adı ile 30 Haziran 1930 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

TCMB Sanal Müze
 • Cumhuriyetin İlanının 10’uncu Yıl Dönümünü Kutlama Kanunu çıkarıldı.1933

Hazırlıklar için 11 Haziran 1933 tarihinde TBMM’de görüşülen ve 12 maddeden oluşan 2305 sayılı “Cumhuriyet‘in ilanının onuncu Yıl Dönümü Kutlama Kanunu” kabul edildi. Kanunla 10yıl kutlamalarının üç gün sürmesi ve bu günlerin resmi tatil olması kararlaştırıldı.

29 Ekim resmi tatil süresi ne kadar? Resmi tatil kaç gün? 29 Ekim 4 gün tatil
 • İller Bankası kuruldu.1933

İller Bankası,Atatürk’ün isteği üzerine 11 Haziran 1933 tarihinde 2301 sayılı yasaya dayanarak 15 Milyon Türk Lirası sermaye ile ” Belediyeler Bankası” adı altında kuruldu.

İller Bankası 365 sözleşmeli personel alacak
 • Atatürk,Trabzon’da yaptığı açıklamada çiftliklerini, içindeki bütün gayri menkulleriyle birlikte Türk Milletine bağışladığını açıkladı.1937
 • İtalya kilit noktadaki Malta’ya saldırdı.1940

Malta’nın önemi ;Malta Kuzey Afrika’ya açılan , aynı zamanda Avrupa’daki savaşın da ana tedarik üssüydü.O yüzden bir an önce düşünce ile İtalya ve beraberinde Nazi Almanya’sının hem donanma hem de hava kuvvetleri Malta’nın limanlarını, müttefiklerin gemilerini bombalamıştır.

Malta Nerede - Malta Dünyanın Neresinde
 • Zonguldak’ta meydana gelen grizu patlamasında 6 işçi öldü, 16 işçi yaralandı.1954
Vicdan azabı çekerim' dedi: 263 madenci nasıl öldü? - Zonguldak Haberler
 • ABD’de yaşayan Türk doktor Mehmet Öz bugün doğdu.1960
Mehmet Öz Kimdir? - Güncel Mehmet Öz Haberleri
 • Ahmet Ayık,güreş de dünya şampiyonu oldu.1970

Ahmet Ayık Kimdir?Ahmet Ayık,Sultan Abdülaziz’in pehlivanlarından Karaoğlan’ın torunudur.Dünya ve Olimpiyat şampiyonlukları olan biridir.Askerliği sırasında mindere çıktı. 1961’de millî güreş takımına seçildi.Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda, Balkan Şampiyonası’nda ve Akdeniz Oyunları’nda şampiyonluklar kazanmıştır. Bu şampiyonlukları kazanırken dönemin şampiyon güreşçileri İranlı Gulam-Rıza Tahti ve Sovyet Aleksandr Medved’i yenmiştir.Otoritelerce dünyanın en iyi güreşçilerinden bir olarak kabul edilmektedir.

En Çok Altın Madalya Kazanan 10 Türk Olimpiyat Sporcusu
 • Bülent Ersoy sahneye çıkması yasaklandı.1981
Bülent Ersoy'a sahne yasağı (11 Haziran 1981)
 • ABD yapımı bilim kurgu filmi E.T. gösterime girdi.1982

E.T. 1982 yapımı bilim kurgu filmi. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı filmin senaryosu Melissa Mathison tarafından yazılmıştır.E.T filmi Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı tüm zamanların en iyi 100 ABD filmi arasına girmeyi başarmıştır.Ayrıca E.T.1994 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

E.T. the Extra-Terrestrial Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay! - FilmLoverss
 • Marsel İlhan, Özbek asıllı Türk millî tenisçi bugün doğdu.1987

Marsel Khamdamov ya da Türk vatandaşlığı aldıktan sonraki adıyla Marsel İlhan, Özbek asıllı Türk millî tenisçi.  ATP dünya sıralamasında 27 Eylül 2010 tarihli liste itibarı ile ulaştığı yer olan 96. sıra ile ilk 100’e giren ilk Türk tenisçi unvanına sahip oldu.

Marsel İlhan'ın hedefi ilk 50
 • Batı Çalışma Grubu (BÇG) oluşturuldu.1997

Batı Çalışma Grubu (BÇG), postmodern darbe olarak bilinen 28 Şubat 1997 tarihli Millî Güvenlik Kurulu kararlarının uygulanıp uygulanmadığının denetimi amacıyla kurulan bir yapıdır.Fikir babası ise Genelkurmay 2. başkanı Çevik Bir’dir. İrticai faaliyet içerisinde olduğunu iddia ettiği kişilere karşı tedbir almak amacıyla kurulan BÇG,’nin Güven Erkaya’nın komutanı olduğu Deniz Kuvvetleri bünyesinde faaliyet göstermiştir.

 Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı’nca Türkiye’nin irticai taktik resminin ortaya çıkarılabilmesi maksadıyla,

a. İl bazında varsa değişik mezheplerin\\tarikatların yeri ve miktarı

b. İl bazında irticaya müzahir demek, tarikatların yeri ve miktarı

c. Bunların üyelerinin sayıları ve faaliyetlerinin tesbit edilmesi

d. İl bazında faaliyet gösteren irticaya müzahir örgütler hakkında bütün bilgiler

f. Ayrıca ilgi ( c ) esaslarına uygun olarak camilerde verilen vaazların Garnizon Komutanlıkları’nca takip edilmesi suretiyle laiklik ve suç teşkil edilen hususların tesbit edilmesi ve yasal işlem yapılabilmesi için derhal Genelkurmay Başkanlığı’na bildirilmesi sağlanacaktır.

Yasadışı olarak kurulan bu kurum Mesut Yılmaz hükûmeti döneminde yasallaşmış, birkaç yıl sonra lağvedilmiştir.Bu oluşumun 28 Şubat sürecinde Türkiye’de 6 milyona yakın insanı fişlediği iddia edilmektedir.

Batı Çalışma Grubu belgeleri 'Genelkurmay Başkanı'nın emriyle' ifadesiyle çıkmış!
 • Elvan Abeylegesse, Golden League yarışmasında 5000 metre yarışındaki 14:24.68’lik derecesiyle 7 yıldır kırılamayan 5000 metre Dünya rekorunu kırdı ve Dünya rekoru kıran ilk Türk atlet oldu.2004

Elvan Abeylegesse Kimdir? Elvan Abeylegesse 11 Eylül 1982’de doğdu. Aslen Etiyopya asıllı olup Türk vatandaşlığına geçmiş ve Elvan Can adını almıştır.Elvan Can,Türk atletizmine olimpiyatlardaki ilk gümüş madalya kazandıran, Türkiye ve Avrupa rekoru sahibi orta ve uzun mesafe koşucusu olmayı başarmıştır.Spora ilk kez arkadaşlarıyla futbol oynayarak başlayan Elvan Abeylegesse, koşuculuk yeteneği keşfedilerek okuldaki beden eğitimi öğretmeni tarafından ondört yaşındayken fark etmiş ve atletizme yönlendirilmiştir.

İlk Gurbetçiler Yola Çıktı, Truva Savaşı Yaşandı... Tarihte 10-16 Haziran Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
 • 2010 Dünya Kupası, Johannesburg’da Soccer City Stadyumu’nda düzenlenen törenin ardından Güney Afrika ile Meksika arasında oynanan maçla başladı.2010
2010 FIFA Dünya Kupası - Vikipedi
 • Terör örgütü DEAŞ militanları, Musul’un kontrolünü ele geçirdikten bir gün sonra kent merkezindeki Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğuna saldırdı.2014
Terör örgütü DAEŞ, Musul'da büyük darbe yedi: Bine yakın militanı öldürüldü - Yeni Akit
Paylaş: