Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

Telefon kodu: 0312

Yüzölçümü: 25.632 kilometre kare

Nüfusu: 5.639.076 (2019 Nüfus sayımına göre)

Coğrafi Konumu:Ankara, 39-57 Kuzey enlemi ile 32-53 Doğu boylamı arasında İç Anadolu Bölgesinde yer alır.

İl Haritaları: Ankara Mülki İdare Haritası

Ovalık bir alanda kurulan ilin yüz ölçümünün yaklaşık %50 sini tarım alanları, %28’ni ormanlık alanlar teşkil etmektedir. İlin en yüksek noktası 2015 m yüksekliğindeki Elmadağ, en geniş ovası 3789 km karelik yüz ölçümü ile Polatlı Ovası dır. Ankara ili , doğuda Kırıkkale, kuzeydoğuda Çankırı, kuzeybatı da Bolu,batıda Eskişehir, güney de Konya, güneydoğu da Kırşehir ve Aksaray ile komşudur.

Ankara Kalesi Ankara İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi  - Tatil Seyahat Haberleri

Tarihçesi: İlk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Araştırmacıların yaptıkları incelemeler , Ankara’da Hititlerin, Friglerin, Lidyalıların ve Galatların yaşamış olduklarını göstermektedir. Bazı tarihçilere göre Hitit eserlerinde sıkça rastlanan Ankuwa, muhtemelen bugünkü Ankara şehrinin bulunduğu yerdir. Ankara 334-1073 yılları arasında Bizans İmparatorluğunun hakimiyeti altında kalmıştır. Bizans ordularının 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nda yenilmesinden sonra şehir Türklerin eline geçmiştir. Ankara kalesi askeri bakımından önemli bir konumdaydı. Selçuklu sultanı ll. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında şehir Moğolların istilasına uğramıştır. Moğol saldırıları sonucu Selçuklu devleti zayıf düşmüş, bu durum  Anadolu’nun İlhanlılar Devleti’nin egemenliği altına girmesine neden olmuştur. 1354 yılında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa, şehri Osmanlı Devletine katmıştır.

Ankara Uçak Biletleri | Türk Hava Yolları ® | Şehir Rehberi

      Balkan Savaşı sonunda batıdaki Türk sınır İstanbul a çok yaklaşmıştı. İstanbul un  ele geçirilmesi kolaylaşmıştı.Bu yüzden devlet merkezinin Anadolu  içinde bir şehre taşınması düşünülmüştür.20 Aralık 1919 da yayımlanan bir tebliğ ile bütün mebuslara toplantının Ankara’da yapılacağı duyurulmuştur.

ANKARA / ÇANKAYA - Süleyman Uyar İlkokulu

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti nin merkezi Ankara olarak ilan edilmiştir. 13 Ekim 1923 te çıkarılan bir kanun ile Ankara ,Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Ankara - 29.10.1923 - Cumhuriyet Bayramı | Fotoğraf, Türkiye, Resimler

İklimi ve Bitki Örtüsü: Ankara da genellikle kara iklimi hüküm sürer. Ankara ili kışları çok soğuk ve yazları da çok sıcaktır. Ortalama yağış ilçelerde farklıdır. İlin büyük kısmında bozkır (step) bitkileri görülür. İlkbaharda yeşil olan arazi yazın sararmış ve kurumuş otlarla kaplıdır.Ormanlarinçoğu korular ve baltalık orman halindedir.Yüzölçümünün %10 u ormanlıktır.Arazinin%15 i çayır ve meradır.

En geniş araziyi kaplayan bitki örtüsü tahıldır.

İlçeleri : Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle.

Komşu illeri: Kuzeyinde Çankırı ve Kırıkkale, batısında Bolu ve Eskişehir, güneyinde Konya ve doğusunda Aksaray ile Kırşehir’dir.

Meşhur Lezzetleri: Beypazarı Güveci, İnceğiz Çorbası, Tamtak Tiridi, Efelek Sarması, Ankara Tava, Öllügün Körü, Bazlama Kebabı, Aş Çorbası, Dutmaç Çorbası, Orman Kebabı, Kuru Köfte, Yemlik Cacığı, UruşKapama, Ankara Yaprak Döneri, Sebzeli Bulgur Pilavı, Toyga Çorbası, Düğün Çorbası

Paylaş: