Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için
 • Cannes Savaşı M.Ö. 216’da gerçekleşti. Romalılar, Kartacalı Hannibal Barca karşısında büyük bozguna uğradı.216

Hannibal Barca Kimdir; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. Roma’nın en büyük düşmanı olarak 2. Pön Savaşı’ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte çağının üç büyük generalinden biriydi. Scipio onu şimdiye kadar yaşamış en büyük generallerden biri olarak kabul eder, Son savaşında Hannibal Kartaca’ya dönerek Romalılarla son kez savaştı ve yenildi. Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğünde taşıdığı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son vermiştir.Hatta Hannibal Barca’nın savaş stratejilerinden bazıları Kurtuluş Savaşı’nda da Yunanlılara karşı başarıyla kullanılmıştır.  Mezarı bilinmemekle beraber, ölüm yeri olan Gebze’de bulunan Tübitak yerleşkesinde kendi anısına yapılan bir heykel bulunmaktadır. Heykel 1937 yılında Atatürk’ün girişimleri sonucu yapılmıştır. Daha sonrada Gebze yerleşkesine su getirme çalışmaları sırasında bulunan bir mezarın Hannibal’a ait olduğu zannedilmektedir.

Kartacalı Hannibal Barca Kimdir?
 • Dünyanın ilk buz pateni pisti Londra’da açıldı.1875
 • James Baldwin, Afrikalı-Amerikalı yazar doğdu 1924(ö. 1987)

James Baldwin Kimdir?Harlem, Manhattan, New York’ta dünyaya gelmiştir. Maddi zorluk çeken ailesine destek olmak için erken yaşta çalışmaya başladı.21 yaşındayken gazetelerde çıkan makaleleri ve yorumları nedeniyle Afrika kökenli Amerikalı yazar Richard Wright’ın dikkatini çekerek bir edebiyat bursu kazandı. 1948’den sonra bir burs daha kazanarak Paris’e gitti.

Kendini amerikalı görsede ırk ayrımının olmadığı bir toplum yaratma yollarını ve Amerika’daki siyahların kendi kişiliklerini bulma ,toplum içindeki yeri ve daha barışçıl bir Amerika için siyahilerinde insani yaşama hakkı için çabaladı.1953’te yayınladığı ilk ɾomanı “Git, Onu Dağlaɾa Söyle”de otobiyogɾafik biɾ yöntem kullanaɾak dini biɾ ayin sıɾasında babasının, annesinin ve teyzesinin o zamana kadaɾki yaşamlaɾının hesabını veɾmeleɾine tanıklık eden 14 yaşındaki John Gɾimes’in öyküsünü anlatıyoɾdu.Edebi yönünün yanında her daim siyahilerin hakkını savunanJames Baldwin, yakalandığı mide kanseɾinden kuɾtulamayaɾak 1 Aɾalık 1987’de 63 yaşında Saint Paul’de- Vence, Fransa yaşamını yitiɾdi.

James Baldwin: ABD'li yazarın Türkiye'deki 10 yılının ve Galata Köprüsü'ndeki fotoğrafının hikayesi - Haberler
 • Osmanlı ile Almanya arasında işbirliği anlaşması imzalandı, Osmanlı’da seferberlik ilan edildi. 1914
Savaş Öncesi Avrupa'nın ve Osmanlı Devletinin Genel Görünümü
 • Alexander Graham Bell, telefonun mucidi yaşamını yitirdi.1922(d. 1847)
 • Isabel Allende, Şilili yazar Şili büyükelçisi Tomás Allende’nin ve annesi Francisca Llona Barros’un kızı olarak Lima, Peru’da dünyaya geldi.1942
Şilili yazar Isabel Allende: Kin duygumun üstesinden yazarak geliyorum - BBC News Türkçe
 • Fritz Lang ,sinema tarihinin önemli filmlerinden biri olan Metropolis’in yapımcısı ,yönetmen, senaryo yazarı, film yapımcısı Avusturyalı Lang yaşamını yitirdi.1976(doğumu 5 Aralık 1890 Viyana)
Başyapıtları en çok olan yönetmenler
 • Türkiye’de kan kanserli bir hastaya ilk kez kemik iliği nakli yapıldı.1987
 • Bronte Barratt, Avustralyalı yüzücü dünyaya geldi.1989

Sporcu ,2007 yılında 29 yıldır Tracey Wickham’a ait olan 400m serbest Avustralya rekorunu kırmıştır.

Bronte Barratt Doğum Günü - Tarihte Bugün
 • Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt’i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan’a kaçtı.1990

Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah ( Doğumu 1929 Kuveyt- Ölümü 29.09.2020 91 yaşında )

Son dakika... Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah hayatını kaybetti - Dünyadan Haberler
 • Şili ve Arjantin bir yüzyıldan fazla bir zamandır aralarında süren sınır anlaşmazlıklarına bir anlaşma imzalayarak son verdi.1991
 • Muhammed Hatemi İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni başkanı oldu.( Görev süre si2 Ağustos 1997 – 3 Ağustos 2005)1997( Doğumu 14 Ekim 1943)

 Muhammed Hatemi Farsça,Arapça,İngilizce,Almanca bilen Hatemi  çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak ders vermiş ,1979’da Hamburg İslami Kültür Merkezi’nin başkanlığını yapmıştır. Hatemi’nin, “Velayet Kime Ait” (1979) ve “Gelenek, Modernizm ve Gelişme” (1996) olan birçok makalesinin yanı sıra “Dalga Korkusu”, “Şehir Dünyasından Dünya Şehrine”, “Tiranlık Kıskacında Düşünce ve İnanç” (2000) gibi kitapları ve konuşmalarının derlendiği Siyasi Gelişme, İktisadi Gelişme ve Emniyet (2000), İslam, Maneviyat ve İslam Devrimi (2000) ve Kadınlar ve Gençler (2000) adlı kitapları bulunmaktadır.

Reisi döneminde nasıl bir İran olacak? | Independent Türkçe
 • William S. Burroughs, ABD’li roman ve deneme yazarı yaşamını yitirdi.1997(doğumu. 05 Şubat 1914)
William S. Burroughs - Sel Yayıncılık
 • Soykırım suçlusu Bosnalı Sırp general Radislav Krstić, 1995 Temmuz’unda Srebrenica’da (Bosna-Hersek) binlerce müslümanın katledilmesinden suçlu bulunarak Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 46 yıl hapse mahkum edildi.2001
 • Fransız Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Paris’teki Saint-Vincent-de-Paul hastanesi morgunda saklanılan,yeni ölmüş veya ölü doğmuş olduğu belirtilen 351 çocuk cesedinin keşfedilmesi üzerine, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.2005
 • Gazeteci Yılmaz Çetiner 79 yaşında vefat etti. Çetiner, 1956-1957 yıllarında AA’nın İsviçre muhabirliğini yapmıştı.2006 (doğumu 1927)

 Çetiner;Yeni Sabah, Vatan, Cumhuriyet, Akşam, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde muhabirlik, röportaj yazarlığı yaptı.

Bir ustayı daha kaybettik
 • AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.2008(Doğumu , 6 Şubat 1953 Trabzon )

Osman Yağmurderli Kimdir? Yağmurdereli, 6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon’da doğdu.Babası Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’dir.İlk okula Trabzo’da başlayan sanatçı daha sonra Orta ve lise eğitimini Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji’nde bitirdi.1973 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirdi ve bir müddet öğretmenlik yaptı. Yağmurdereli,1975 yılında Ankara gazinolarında başladığı şarkıcılığa arkadaşı Türk sanat Müziği sanatçısı Faruk Tınaz’ın ısrarı ile İstanbul’da devam etti.1987 yılında Esin Atasoy ile evlendi.1988 yılında “Yağmur Ajans” adında bir film yapım şirketi kurdu.Osman Yağmurdereli, 5 yıl üst üste “Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü” de aldı.Yağmurdereli Devlet sanatçısı ünvanına sahipti.22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlere Ak Parti’den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olarak katılarak 23. dönem AKP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.Yağmurdereli, 2 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul’da kanser nedeni 55 yaşında yaşamını yitirdi.Sanat dünyasında babacan tavırlarıy her daim sevilip sayılmıştır.

Osman Yağmurdereli kimdir : Osman Yağmurdereli Hayatı ve Nereli?
 • Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 75 yıl aradan sonra Kerkük’e giden ilk Türk Dışişleri Bakanı oldu.2012
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Sürpriz Kerkük Ziyareti (4) - Haberler
 • ABD Hava Kuvvetleri Kaliforniya eyaletinde yılın dördüncü silahsız kıtalar arası balistik füze denemesini yaptı.2017
kıtalararası balistik füze - Sputnik Türkiye
 • Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı.2017
YAŞ toplantısı bugün - Olay Gazetesi Bursa

Paylaş: