Neşeli Sözlük Nedir?

Neşeli Sözlük; Ebeveyn ve Çocuklar İçin Güvenli Bilgi Kaynağı'dır.

Soru Görüş ve Önerileriniz için

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 ayettir.İnşirah Suresi 596. sayfada olup 30. cüzde yer alır.

İnşirah Suresi.müşriklerin giderek artan baskılarından acı çeken ve üzülen Peygamber ve sahabelerin ,sıkıntıların ardından ferahlığın olduğunu haber vermek için inmiştir.Peygamber efendimiz teselli edilir ve kendisine tebliğ görevine devam etmesi gerektiği bildirilir.

 Hz. Muhammed Allah’ın tek olduğunu ve ahiret gününde herkesin hesaba çekileceğini bildirdi ve Mekkeliler bundan hoşnut olmadı. Önce peygamberimizin amcası Ebu Talib’in yanına giderek ikaz ettiler. Çünkü Mekke’de yaşayan büyük çoğunluk yeniden dirilmeye ve ahiret gününe inanmıyor,Peygamber efendimizi hakir görüyor ve hayatında bir kez dahi yalan söylememiş efendimizi yalancılık ve fesat çıkarmakla suçluyorlardı.

Bir Kureyş’li ”Senin Allah’ın bu topraktan mı bizi tekrar diriltecek” diyerek” peygamberimizin mübarek yüzüne toprak fırlattı.

İnşirah suresi müminlerin sıkıntılara ve eziyetlere karşı sabırlı olmaları gerektiğini anlatıyor. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in (S.A.V) üzerindeki yükün kaldırıldığı ve şanının yüceltildiği de anlatılmaktadır.

OKUNUŞU:

Elem neşrah leke sadrek, Ve vada’na ‘anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa’na leke zikreke, Feinne me’al’usri yüsren, İnne me’al’usri yüsren, Feiza ferağte fensab, Ve ila rabbike ferğab.

ANLAMI:

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla, (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? (1), Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? (2-3), Senin şânını yükseltmedik mi? (4), Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. (5) , Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. (6), Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. (7),Dua ve niyazla yalnızca Rabbine yönelip yalvar!  (8)

Paylaş: